Jak wypełnić wniosek o świadczenie wychowawcze?

Jak wypełnić wniosek o świadczenie wychowawcze?

Okres świadczeniowy 2019/2021 trwa od 01-07-2019 do 31-05-2021 r. Nie ma potrzeby składania wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego w roku 2020, gdyż na ten rok świadczenia są już przyznane informacjami wydanymi po 01-07-2019 r. Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na kolejny okres będą przyjmowane od dnia 1 kwietnia 2021 r., a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną - od dnia 1 lutego 2021 r.

Poprawnie wypełniony wniosek znajduje się w załączniku. 

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego mozna złożyć osobiście w wersji papierowej w siedzibie Ośrodka, ale także elektronicznie za pośrednictwem:

 • bankowości elektronicznej - jest to najłatwiejsza forma składania wniosku. Należy się zalogować na konto w banku i w odpowiedniej zakładce wybrać złóż wniosek. Bank na podstawie danych podawanych przy zakładaniu konta uzupełnia dane wnioskodawwcy (przed wysłaniem wniosku sprawdźmy czy na pewno wszystko jest zgodne ze stanem faktycznym), a naszym zadaniem jest uzupełnienie danych dzieci, na które chcemy się ubiegać o świadczenie. Na jednym wniosku wpisujemy wszystkie dzieci.
  Banki, które umożliwiają składanie wniosku o 500+ przez swoje serwisy to: 
  - Alior Bank SA,
  - Bank Millennium SA,
  - Bank Pekao SA,
  - Bank Pocztowy SA,
  - Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze,
  - BNP Paribas Bank Polska SA (także dla klientów byłego Raiffeisen w systemie moj.bnpparibas.pl), 
  - Credit Agricole.
  - Euro Bank SA,
  - Getin Noble Bank SA,
  - ING BankŚląski SA,
  - mBank SA,
  - Nest Bank SA,
  - PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo),
  - Santander Bank Polska SA,
  - SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze.
 • portalu empatia.mrpips.gov.pl - system umożliwia składanie wniosków przez internet m.in. o: przyznanie pomocy społecznej, zasiłek rodzinny i dodatki do niego, becikowe, zasiłek pielęgnacyjny. Od 1 kwietnia 2016 r. dzięki Emp@tii można składać także wniosek o świadczenie wychowawcze bez wychodzenia z domu. Instrukcja portalu umieszczona jest także w załącznikach poniżej.
 • PUE ZUS - PUE udostępnia on-line dane zapisane na kontach w ZUS, daje możliwość łatwego generowania i przesyłania drogą elektroniczną dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz różnego typu pism i wniosków.